Liječenje zubnog korijena postupak je kojim nastojimo izbjeći vađenje zuba i tako ga spasiti. Riječ je o endodonciji ili endodontskoj terapiji kojom liječimo unutrašnjost zuba, zubnu pulpu. Izliječeni zub može nas služiti još godinama, no treba znati da je liječeni zub oslabljen i da u čak 20% slučajeva dolazi do puknuća korijena odnosno gubitka zuba.
Upala zuba
Unutar korijena zuba postoji pulpa koja se sastoji od krvnih žila, vezivnih i živčanih vlakana koji zub hrane i putem kojih se prenosi osjet boli. Najčešći uzrok upale pulpe je karijes. Neliječeni karijes iz cakline prodire u dubinu i zahvaća pulpu zuba.
To dovodi do odumiranja pulpnog tkiva. Tada je endodontskim zahvatom potrebno odstraniti zubnu pulpu i njezin prostor očistiti i napuniti adekvatnim biomaterijalom.

Širenje upale zuba
Upala se može proširiti i na okolno koštano tkivo pri čemu se razvija apsces ili granulom. Granulom je kronično upaljeno tkivo pri vrhu zubnog korijena.
Najčešći simptomi upale zuba su:
- Osjetljivost zuba na toplo i hladno.
- Bol zuba, posebice pulsirajuća.
- Osjetljivost ili bol pri zagrizu.
- Oticanje mjesta oko zuba i lica.
Upala pulpe može biti i posljedica traume i oštećenja zuba kojih nismo svjesni, recimo, nastalih u djetinjstvu. U tom slučaju upala će se razvijati polako, čak i bezbolno. Međutim, i dalje se događa patološki proces koji moramo riješiti te zub osigurati od propadanja.
Ako dođe do ovih stanja potrebno je provesti endodontsku terapiju, ili liječenje zuba i zubnih korijena. Liječenjem zuba sprječavamo širenje infekcije te spašavamo zub od vađenja.
Liječenje zubnog korijena
Liječenje zubnog korijena ili endodontska terapija sastoji se od:
- mehaničkog i kemijskog čišćenja zuba od bakterija i raspadnute pulpe,
- dezinfekcije unutrašnjosti zuba,
- ispunjavanja prazne unutrašnjosti bioinertnim materijalom,
- rekonstrukcije krune zuba.
Budući da se na ovaj način uklanjaju tkiva koja su zub održavala živim i hranila ga, zub je devitaliziran. To znači da se liječeni zub prestaje opskrbljivati hranjivim tvarima, obnavljati se te gubi senzibilitet.
Premda devitalizirani zub zbog svega navedenog postaje krhak i može s vremenom puknuti on i dalje može sačuvati djelomičnu funkciju. U pravilu, endodontski liječeni zub treba zaštiti zubnom krunicom.
Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.
+385 1 4883 800 +385 91 4883 800