Dječja ortodoncija bavi se dijagnozom, prevencijom i usmjeravanjem pravilnog rasta zubi i razvoja čeljusti
Pravilnim usmjeravanjem rasta zubi i razvoja čeljusti u ranom djetinjstvu često možemo potpuno izbjeći ortodontski aparatić ili terapiju barem učiniti kraćom i jednostavnijom. Nepravilan rast čeljusti često je posljedica genetskih faktora, disanja na usta, loših oralnih navika poput sisanja palca ili nepravilnog gutanja. U dječjoj dobi fokus je stoga na ortopediji čeljusti. Pomoću mobilnih aparatića kontroliramo ravnotežu razvoja čeljusti (potičemo ili usporavamo rast gornje i/ili donje čeljusti) što u konačnici rezultira najboljim mogućim žvačnim odnosima ze usklačenim odnosima lica.
Kako nastaju ortodontske anomalije
Uzroci ortodontskih anomalija uglavnom su kombinacija genetskih (nasljedni) i stečenih (vanjski uzroci). Nasljednost za većinu svojstava ljudskog lica kreće se između 40% i 60%, što pokazuje da su i nepravilni zubi djelomično naslijeđeni. Možemo naslijediti primjerice broj zuba, izostanak pojedinih zuba, veličinu zuba, međusobne odnose čeljusti te veličinu čeljusti. Neke današnje generacije nemaju zametke pojedinih trajnih zuba, najčešće umnjaka ili drugog gornjeg sjekutića.
Vanjski uzroci su oni na koje kao roditelji možete utjecati te tako ublažiti ili spriječiti ortodontske anomalije u kasnijoj dobi
Jedan od čestih uzroka ortodontskih anomalija je prerani gubitak mliječnih zuba koji imaju ulogu čuvanja mjesta trajnim nasljednicima. Kod preranog gubitka mliječnog zuba, trajni zubi ne niču usmjereno i za njih ostaje sve manje mjesta u usnoj šupljini.
Također, zbog meke hrane koju jedemo, gotovo i ne žvačemo, čeljusti nemaju pravilnu stimulaciju za rast. Zbog toga se smanjuje veličina čeljusti, slabe motoričke sposobnosti i žvačni mišići te kao rezultat imamo učestalost ortodontskih nepravilnosti kod više od 80% školske djece.
Rano prepoznavanje i otklanjanje loših navika poput nepravilnog (infantilnog) gutanja, dugotrajnog sisanja palca ili dude, disanja na usta, grickanja noktiju ili drugih predmeta te nepravilnog držanja tijela može znatno ublažiti ili spriječiti nastanak ortodontskih anomalija.
U kojoj dobi djeca počinju nositi aparatić i kada na pregled kod ortodonta?
Vrijeme početka usmjeravanja rasta zubi je u vrtićkoj ili u ranoj školskoj dobi, a roditeljima najčešće preporučujemo posjetiti ortodonta kada dijete navrši 7 godina.
Razvoj čeljusti i rast zubi drugačiji je kod svakog djeteta. Stoga prvi posjet ortodontu ne znači odmah i početak ortodontske terapije. Prije svega, cilj prvog pregleda je procjena osnovnog rasta čeljusti i treba li djetetu ortodonska terapija ili je moguće samo ortodontsko praćenje.
Predviđanje ortodontske terapije u dječjoj dobi zahtjevno je i uvijek je potrebno precizno birati vrijeme koje je najbolje za pojedinu fazu ortodontskog liječenja. Zbog toga je nekad potrebno čekati da dijete dosegne određenu dob.
Ortodontska terapija za djecu – interceptivna terapija
Ortodontska terapija koja “djeluje s rastom”, to jest počinje u periodu intenzivnog rasta djeteta, naziva se interceptivnom ortodontskom terapijom. Ova terapija uključuje edukaciju roditelja i djeteta o provođenju vježba mišića lica i jezika kako bi se uklonile nepravilne funkcije i ispravile štetne navike. Također, uključuje uklanjanje kontakata mliječnih zuba koji čeljusti vode u prisilan položaj i time koče njihov pravilan rast i razvoj. U ranoj dobi ispravljamo odnose između čeljusti, rješavamo loše navike, popravljamo nepravilnosti u visini zagriza, gutanju i govoru, te čuvamo mjesto za neiznikle trajne zube. Vrijeme početka intenzivnog rasta djeteta individualno je, a cilj ortodontske terapije je potaknuti ili usporiti rast gornje i/ili donje čeljusti tijekom tog perioda te omogućiti ravnotežu u razvoju čeljusti.
MOBILNI ZUBNI APARATIĆI ZA INTERCEPTIVNU TERAPIJU:
Bimaksilarni mobilni aparatići za djecu
Bimaksilarni ili jednodijelni mobilni aparatići sastoje se od jedne naprave koja istovremeno obuhvaća i djeluje na gornju i donju čeljust. Izrađuju se od plastike ili gume, a mogu biti u raznim bojama ili prozirni. Bimaksilarnim mobilnim aparatićem potaknut ćemo, ubrzati, odnosno usporiti razvoj čeljusti i zubi te tako spriječiti njihov nepravilan rast.
Često ih, između ostalog, koristimo za korekciju nepravilnosti u rastu koja nastaje kao posljedica sisanja prsta ili dude.
Monomaksilarni mobilni aparatići za djecu
Monomaksilarni ili dvodijelni mobilni zubni aparatići za djecu sastoje se od dvije naprave, po jedne za svaku čeljust. Izrađuju se od akrilatne baze na koju su pričvršćene čelične žice. Akrilatna baza također se može izraditi u raznim bojama, što jako veseli male pacijente i motivira ih na nošenje aparatića. Gornji i donji dio monomaksilarnog aparatića aktivno djeluju na zube. Pomoću čeličnih žica, kvačica i vijaka oni, primjerice, šire zubne lukove ili rotiraju zube i tako usmjeravaju njihov rast. Osobito su korisni u slučaju preranog gubitka mliječnog zuba. Tada je važno sačuvati mjesto za trajni zub koji još nije iznikao.
Naši specijalisti ortodoncije napravit će individualnu procjenu za svako dijete, odrediti redoslijed liječenja prepoznatih nepravilnosti u rastu te postaviti ortodontsku terapiju koja je prilagođena malom pacijentu. Rano prepoznavanje i tretiranje problema može spriječiti dugotrajne, složenije zahvate u budućnosti i osigurati pravilan razvoj čeljusti i zuba.
Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.