Ispravite ortodontske anomalije, poboljšajte oralno zdravlje i oblikujte lijep osmijeh za cijeli život.
Po završetku najintenzivnijeg perioda rasta, kada su već većinom nikli trajni zubi, često se provodi ortodontska terapija fiksnim zubnim aparatićem. Cilj terapije je uspostava pravilnog gornjeg i donjeg zubnog luka u skladnom međusobnom odnosu, pravilna funkcija i lijep i privlačan osmijeh. Tijekom adolescencije, čeljusti i zubi još uvijek rastu, što ortodontima omogućuje da iskoriste prirodnu fleksibilnost kosti za lakše i učinkovitije pomicanje zuba nego u odrasloj dobi.
Ako ste primijetili da vaše dijete ima nepravilan zagriz i/ili nepravilan zubni niz, ne čekajte predugo. Ranije ortodontsko liječenje može spriječiti složenije tretmane u budućnosti i osigurati zdravlje, funkcionalnost i estetski izgled zubi za cijeli život.
Kako prepoznati ortodontske anomalije:
Listajte →
ZBIJENI ZUBI
Kada u čeljusti nema dovoljno mjesta za pravilno smještanje svih zuba, pa se oni međusobno preklapaju. Najčešće se radi o odnosu veličine zuba i čeljusti: ili su zubi preveliki, ili je čeljust premala, ili je kombinacija obaju odnosa. Kod djece mogući uzrok zbijenosti trajnih zuba može biti i prerani gubitak mliječnih zuba ili pak kasni gubitak mliječnih zuba čime se blokira prirodni put nicanja trajnih zuba.
RAZMAKNUTI ZUBI (RASTRESITOST)
Kada u čeljusti postoji previše prostora za zube (čeljust je veća ili su zubi sitniji), što rezultira razmakom između njih. Može nastati i zbog manjka trajnih zuba koji nikada nisu izrasli ili su izvađeni, što kao posljedicu ima pomicanje i razdvajanje ostalih zuba zbog nastalog viška prostora.
PROTRUZIJA (IZBAČENA GORNJA ČELJUST)
Kada su gornji prednji zubi i gornja čeljust pretjerano izbočeni prema naprijed, a donja čeljust uvučena, te u zagrizu između donje i gornje čeljusti možemo izmjeriti razmak veći od 3 milimetra. Najčešći uzročnici ove ortodontske anomalije su genetska predispozicija ili loše oralne navike u djetinjstvu kao što je sisanje prsta.
OTVORENI ZAGRIZ
Kada gornji i donji zubi ne dolaze u kontakt prilikom zagriza, ostavljajući između njih otvoreni prostor. Posljedica je genetskih faktora, loših oralnih navika u djetinjstvu (poput npr. sisanja prsta, prekomjernog korištenja dude, ili guranja jezika prema prednjim zubima), ne ravnomjernog rasta gornje i/ili donje čeljusti ili dugotrajnog disanja na usta. Faktor nepravilnog obrasca gutanja i pozicioniranja jezika izmedju zuba tijekom gutanja u pravilu nalazimo kod ove anomalije.
OBRNUTI ZAGRIZ (IZBAČENA DONJA ČELJUST)riz
Kada donji prednji zubi preklapaju gornje prednje zube u zagrizu. Do obrnutog zagriza dolazi najčešće zbog genetskih čimbenika te potom zbog neravnomjernog rasta gornje i donje čeljusti, loših oralnih navika u djetinjstvu koje utječu na rast i razvoj čeljusti i zuba (npr. sisanje palca, grickanje usne i dr.), gubitka mliječnih ili trajnih zuba što uzrokuje pomicanje ostalih zuba.
KRIŽNI ZAGRIZ
Kada gornji i donji zubi ne dolaze u pravilan kontakt prilikom zagriza što može dovesti do asimetričnog izgleda lica. Umjesto da gornji zubi prekrivaju donje, neki gornji zubi zagrizaju unutar donjih, što može zahvatiti prednje ili stražnje zube, ili čak cijelu bočnu stranu zubnog luka. Uzrokovan je nasljednim osobinama (gornja čeljust je manja od donje), nepravilnostima u rastu zuba i čeljusti (npr. gornji zubi su nagnuti prema unutra) te lošim oralnim navikama u djetinjstvu (npr. guranje zubi jezikom).
DUBOK ZAGRIZ
Kada zubi gornje čeljusti pri zagrizu previše preklapaju donje, što može uzrokovati istrošenost zuba i probleme s desnima. Nastaje kao rezultat neravnoteže u rastu i razvoju gornje i donje čeljusti, loših oralnih navika u djetinjstvu koje utječu na rast i razvoj čeljusti i zuba (npr. grickanje usne), gubitka mliječnih ili trajnih zuba što uzrokuje pomicanje ostalih zuba.
Vrste zubnih aparatića za tinejdžere
Tijekom tinejdžerske dobi, najčešće se koriste fiksni aparatići. Fiksni zubni aparatić omogućuje ortodontu da precizno pomiče zube u željeni položaj.
Bijele, zlatne ili metalne bravice – možete li sami odabrati?
Važno je znati da su bravice samo pomagalo s kojim ortodont pomiče zube, tek uz stručno vođenje terapije fiksni aparatić postići će željeni rezultat: zdrav i lijep osmijeh. Učinkovitost i rezultati ortodontske terapije nekad ovise o vrsti bravica pa će ortodont preporučiti mogu li se koristiti estetske bravice ili je bolje staviti metalne.
Kontrolni pregledi u Apoloniji – tijekom ortodontske terapije pazimo na cjelokupno oralno zdravlje
Hormonske promjene koje se događaju u djetetovu tijelu u tinejdžersko doba, uz i malo lošiju higijenu dovode do upale zubnog mesa. Protokol kojeg smo formirali za ovakva stanja uvijek je djelotvoran i suzbija već u jednoj posjeti sve akutne promjene nastale na zubnom mesu djeteta. Također, karijes mladog trajnog zuba u tinejdžersko doba uvijek je praćen s intenzivnim rastom zbog čega je potreba i potrošnja kalcija u organizmu velika. U isto vrijeme zubi su manje mineralizirani nego u odrasloj dobi.
Karijes koji nastane na mladom trajnom zubu, veoma brzo napreduje i nerijetko se na površini zuba može vidjeti samo malena rupica koja je zbog smanjene mineralizacije veoma brzo napredovala u dubinu zuba gdje je nastao veliki karijes. Kontrolni pregledi tinejdžera u Stomatološkoj poliklinici Apolonija zato su češći i obavezno uključuju temeljita čišćenja svih zubnih ploha.
Naši specijalisti ortodoncije napravit će individualnu procjenu za svako dijete, odrediti redoslijed liječenja prepoznatih nepravilnosti u rastu te postaviti individualnu ortodontsku terapiju.
Rano prepoznavanje i tretiranje problema može spriječiti dugotrajne, složenije zahvate u budućnosti i osigurati pravilan razvoj čeljusti i zuba Vašeg djeteta.
Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.
+385 1 4883 800 +385 91 4883 800