fbpx

Liječenje čeljusnog zgloba

Stomatološka poliklinika Apolonija specijalistička je ordinacija za liječenje poremećaja  čeljusnog zgloba. U tretiranju bolesti čeljusnog zgloba i žvačnih mišića primjenjujemo suvremen pristup, najpreciznije softverske dijagnostike, preko analize mehanizama i uzroka bolova pa do izrade stabilizacijskih udlaga i primjene ostalih metoda za smanjenja tegoba.

Liječenje čeljusnog zgloba u poliklinici Apolonija vodi izv. prof. dr. sc. Tomislav Lauc, čije profesionalno područja rada i usavršavanja jest, između ostalog, i liječenje bolnih stanja čeljusti.
Detaljan opis liječenja čeljusnog zgloba u Stomatološkoj poliklinici Apolonija potražite na našoj web-stranici 

Liječenje čeljusnog zgloba

Nakon temeljite dijagnostike i funkcijske analize naš prvi cilj u liječenju čeljusnog zgloba bit će ublažiti simptome, osobito bolna stanja. Kako bismo to mogli moramo prvo utvrditi izvor boli.
Liječenje koje slijedi obično traje nekoliko mjeseci, a kako bi ono bilo uspješno od presudne je važnosti Vaše maksimalno zalaganje. Naime, najčešći uzrok poremećaja funkcije čeljusnog zgloba je stres. Stoga, osim pridržavanja svih terapijskih savjeta morat ćete raditi i na tome da se opustite.

U poliklinici Apolonija slijedimo protokol liječenja čeljusnog zgloba koji se sastoji od 4 koraka:

  • Detaljna dijagnostika 
  • Postupci uklanjanja funkcijskih podražaja i smanjenje podražljivosti sustava.
  • Kratkoročna relaksirajuća terapija udlagom ili aqualiserom.
  • Dugoročna korektivna i rekonstrukcijska terapija.

Simptomi i znakovi poremećaja funkcije čeljusnog zgloba

Bolovi, klikovi i zvukovi u području čeljusnog zgloba, otežano otvaranje ili zatvaranje čeljusti, pa čak i intenzivni bolovi, narušena ravnoteža i glavobolje, sve to mogu biti simptomi poremećaja čeljusnog zgloba. Riječ je o vrlo učestalom uzroku bolova usta i lica. Unatoč tome, vrlo je rašireno uvjerenje kako su ovi simptomi prirodna stanja koja se ne mogu ili ne trebaju liječiti. Time se liječenje i ublažavanje simptoma odgađa, što dovodi do još većih problema sa čeljusnim zglobom.

Anatomski smještaj čeljusnog zgloba.

Trebate li liječenje čeljusnog zgloba?

Promislite imate li neke od sljedećih simptoma i koliko su ozbiljni.

1) Glavobolja i bolovi lica

Ponekad su glavobolja i bolovi lica zapravo znak poremećaja funkcije čeljusnog zgloba. Znaju se javljati bolovi čela, sljepoočnica, pa i migrene.

Također ih znaju pratiti bol i zvonjava u ušima, ali i bol očiju u pozadini očnih jabučica. Više o ovim simptomima i kako ih ublažiti potražite na našoj web-stranici.

Bolovi u čeljusti i vratu česti su simptomi poremećaja funkcije čeljusnog zgloba.

2) Klikovi i zvukovi u području čeljusnog zgloba

Različiti zvukovi i klikovi, pucketanja, škljocanje ili preskakanje u čeljusnom zglobu vrlo su raširena i česta pojava kod osoba koje imaju poremećaj funkcije čeljusnog zgloba.
Dijele se na zvukove drobljenja (krepitacije) i klikove, koji nastaju kao rezultat pomaka zglobnih pločica. Nije svaki zvuk ujedno znak za opasnost, međutim, ako ih prate bol i otežano otvaranje čeljusti, sigurno će zahtijevati terapiju.
Više informacija o klikovima i zvukovima te liječenju čeljusnog zgloba potražite na našoj web-stranici.

3) Bruksizam ili škripanje zubima

Ako patite od bruksizma, to jest nesvjesnog stiskanja čeljusti i čestog škripanja ili škrgutanja zubima, spadate u rizičnu skupinu za oboljenja čeljusnog zgloba.
Možda niste svjesni da patite od bruksizma? Bruksizam se često događa tijekom sna, pa je osoba ponekad nesvjesna da škripi zubima. Postoji niz znakova, promjena i simptoma koji prate bruksizam. Doznajte više o bruksizmu na našoj web-stranici.

Ako Vas bilo koje od navedenih stanja ometa u svakodnevnom životu i radu te smanjuje kvalitetu življenja, nema nikakve sumnje da Vam je potrebno liječenje čeljusnog zgloba.

Osjećate li otežano otvaranje i zatvaranje čeljusti, uz prateće bolove ne odgađajte pregled čeljusnog zgloba. U Poliklinici Apolonija već dugi niz godina uspješno liječimo poremećaje rada čeljusnog zgloba.

Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.

+385 1 4883 800 +385 91 4883 800