Zašto se odlučiti na zubni aparatić u odrasloj dobi?
Glavni razlog zašto se odrasli odlučuju za ortodontsku terapiju najčešće je želja za unapređenjem zdravlja zuba i ispravljanje nepravilnog zagriza. Pojačano trošenje zuba, opterećenje žvačnih mišića i čeljusnog zgloba, oštećenja cakline i prevencija parodontoloških problema najčešći su razlozi.
Ne treba zanemariti niti estetsku motivaciju za ispravljanje zuba. Pravilni zubi su i lijepi zubi, a oči i usta najviše privlače pažnje u komunikaciji. Ortodontske anomalije koje se zanemare, kasnije mogu dovesti do niza drugih zdravstvenih rizika. S godinama usvajamo i štetne navike koji nepovoljno djeluju na zube.
Zbog nepravilnog zagriza često dolazi do prekomjernog trošenja zubi, što s vremenom uzrokuje njihovo prerano propadanje. Upravo u odrasloj dobi te posljedice prekomjernog trošenja zubi postaju vidljive. Mijenja se oblik i boja zuba, caklina je oštećena, može doći do upalnih procesa ili karijesa, pa i do lomljenja zubi.
Osim estetskih nedostataka i prekomjernog trošenja zuba, nepravilan zagriz može narušiti izgovor pojedinih glasova (npr f, s, z, p i r), razviti probleme sa žvakanjem i gutanjem te s temporomandibularnim zglobom. Ponekad je ortodoncija i u službi pripreme zuba za izradu krunica i mostova te posebno ljuskica. Pripremanje zubi za ljuskice ili krunice može biti minimalno invazivno, ali i štedljivo za zubno tkivo.
Ortodontska terapija u odrasloj dobi može znatno poboljšati vaše oralno zdravlje i izgled zubi.
Mnogi pacijenti nisu imali priliku ili mogućnost nositi aparatić u djetinjstvu, pa sada odlučuju ispraviti dugogodišnje ortodontske nepravilnosti. Kako sve više odraslih koristi ortodontske aparate, u suvremenom društvu postala je normalna praksa ispravljanja zuba u bilo kojoj životnoj dobi.
Poboljšanje izgleda zuba može značajno utjecati na samopouzdanje, zbog čega mnogi odrasli odlučuju popraviti svoj osmijeh. Ortodontski tretmani mogu poboljšati funkciju zuba, olakšavajući žvakanje i govor. Također, pravilni zubi lakši su za čišćenje, čime se smanjuje rizik od nastanka karijesa, bolesti desni i drugih dentalnih problema.
Kako izgledaju fiksni ortodontski aparati?
Fiksni zubni aparatići sastoje se od bravica i ortodontskih lukova koji spajaju bravice u jedan sustav te od dodatnih elemenata poput gumica, opruga i slično.
Bravice se najčešće pričvršćuju na vanjsku plohu zuba, a najvažnija komponenta bravice su njezini utori (slotovi) kroz koju prolazi žica koja se naziva luk. Zatezanjem lukova ortodont djeluje na bravice i na pomicanje zubi. Fiksni aparatići omogućavaju kontrolirane i najfinije pomake zuba pa se smatraju glavnim terapijskom sredstvom u ortodonciji.
Važno je znati da su bravice samo pomagalo s kojim ortodont pomiče zube, tek uz stručno vođenje terapije fiksni aparatić postići će željeni rezultat: zdrav i lijep osmijeh.
Učinkovitost i rezultati ortodontske terapije ne ovise o vrsti bravica već o specijalistu ortodoncije.
Vrste bravica za fiksni zubni aparatić
Estetika fiksnog zubnog aparatića najviše ovisi o materijalu i veličini bravice. Tu je prije svega riječ o materijalu izrade bravica.