Stomatološka poliklinika Apolonija prva je ustanova u Hrvatskoj koja je u svoju praksu uvela 3D dijagnostiku. Zajedno s tvrtkom Zubni rendgen dr. Lauc, unutar LDMI grupe, poliklinika Apolonija postala je vodeći 3D dijagnostički centar.
Tehnološki napredak dovodi do krucijalnih promjena u medicini. Primjena naprednih tehnologija povećava uspješnost zahvata kod naših pacijenata. Stoga su primjene vrhunske tehnologije ključ našeg poslovanja.
U ovom članku doznajte više o sljedećim temama:
- Što je 3D dijagnostika
- Što je CBCT uređaj
- Zašto se koristi CBCT uređaj
- Prednosti 3D CBCT dijagnostike
- Zašto je 3D CBCT dijagnostika važna kod ugradnje zubnih implantata?
Što je CBCT?
CBCT dijagnostika jedna je od najrevolucionarnijih promjena koje su se dogodile u dentalnoj medicini. Pomoću CBCT uređaja u mogućnosti smo vidjeti strukture tkiva koje su duboko skrivene.
Što je CBCT uređaj?
CBCT uređaj je CT uređaj koji stvara 3D snimke zuba i okolnog tkiva.
CBCT uređaj daje zubnu snimku visoke kvalitete potrebnu za dijagnozu i planiranje stomatoloških zahvata i uklanjanje eventualnih patoloških promjena.
[FT] Slika 3D CBCT snimkeNaši CBCT uređaji kombiniraju nisku razinu zračenja i brzo stvaranje 3D slike.
Zašto se koristi CBCT uređaj?
3D CBCT dijagnostika izvrstan je način za postavljanje precizne dijagnoze.
Snimka je vrlo precizna, čak do desetinke milimetra i otkriva mnogo detalja koje do sada nismo mogli vidjeti. Koristimo ju kako bismo isplanirali što bolji tijek najzahtjevnijih implantoloških i protetskih terapija.
Izv.prof.dr.sc. Tomislav Lauc, ravnatelj poliklinike Apolonija, jedan je od pionira 3D CBCT dijagnostike u Hrvatskoj i šire. Primjena i tumačenje rezultata 3D snimaka spadaju među njegove specijalnosti.
Profesor Lauc redovno drži predavanja i edukacije za kolege liječnike na fakultetima i međunarodnim skupovima. Također, voditelj je kolegija “3D dijagnostika u dentalnoj medicini” u sklopu Specijalističkog implantološkog studija na Stomatološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Za studente dodiplomske nastave u sklopu kolegija Oralna kirurgija održava predavanje pod nazivom “3D dijagnostika u oralnoj kirurgiji”. Na Filozofskom fakultetu u sklopu predmeta Dentalna antropologija predaje različite antropološke načine 3D analiza lica.
Prednosti 3D CBCT dijagnostike
Neke ključne prednosti ove napredne tehnologije:
- Precizna 3D snimka
Mnoge strukture nisu vidljive golim okom. To mogu biti anatomske varijacije, ali i patološke tvorbe. - Najskriveniji dijelovi postaju vidljivi
Područja tkiva koja do sada nije bilo moguće vidjeti postaju dostupna za dijagnostiku i terapiju. - Moguće je vidjeti kvalitetu (gustoću) kostiju
Vrlo je važno za pacijente koji planiraju implantološku terapiju odrediti gustoću kostiju. - Točna procjena uzroka i stanja bolesti
Omogućuje liječenje temeljeno na znanstvenim dokazima.
Vodeće stomatološke znanstvene udruge daju preporuke o važnosti provođenja najbolje moguće dijagnostike.
Važno je istaknuti da u Apoloniji individualno pristupamo svakom pacijentu te stomatološke tretmane planiramo prema protokolima vodećih europskih i svjetskih stručnih društava.
Zašto je 3D CBCT dijagnostika važna kod ugradnje zubnih implantata?
3D CBCT dijagnostikom može se na odličan način pregledati položaj umnjaka i impaktiranih zubi, stanje sinusa te položaj korijena unutar kosti i prema okolnom tkivu.
3D snimkom specijalist dobiva sve potrebne detalje za određivanje individualne implantološke terapije.
Suvremene smjernice za implantološku terapiju smatraju upotrebu CBCT snimaka obaveznim dijelom predimplantološke pripreme.
Zahvaljujući 3D snimci koja se učitava u Navident, sustav koji implantologa kompjuterski navodi tijekom implantiranja, omogućuje se preciznije, manje invazivno i nježnije postavljanje implantata.
Stomatološka poliklinika Apolonija spaja tradiciju dugu 50 godina s najsuvremenijim protokolima liječenja i vrhunskom tehnologijom.
Pristupamo individualno svakom svom pacijentu.
Obratite nam se s povjerenjem.