fbpx

Plombe i popravak zuba

Popravak zuba najčešći je stomatološki zahvat. Sastoji se od uklanjanja karijesa i rekonstrukcije zuba trajnim i estetskim materijalom.

Vrste zubnih ispuna:
Zub, dakako najčešće popravljamo plombiranjem. No s razvojem tehnologije u dentalnoj medicine sve češće traženi su takozvani inlay, onlay, ili overlay ispuni. 

Tradicionalno plombiranje zuba je oblikovanje dijela zuba od nadomjesnog materijala. Danas za tu svrhu upotrebljavamo takozvani “kompozitni materijal“, vrstu polimera koji ima izvrsna estetska i funkcionalna svojstva.

Inlay, onlay ili overlay ispuni 

Radi se o keramičkim umetcima koji će nadomjestiti dio zuba koji je bio zahvaćen karijesom. Zato ih zovemo protetskim ispunima. 

Keramički inlay, onlay i overlay ispuni izrađuju se digitaliziranim protokolom u zubotehničkom laboratoriju preciznom CAD/CAM tehnologijom. Zahtjevaju manje brušenja zubnog tkiva spram običnih kompozitnih ispuna što će dugoročno očuvati vaš zub, a kod većih karijesa često ovakvim preciznim pristupom možemo i izbjeći skupo i bolno endodontsko liječenje zuba. 

Inlay, onlay, ili overlay 

  • Veća trajnost i čvrstoća plombe
  • Manje brušenja zuba
  • Moguće izbjeći endodontsko liječenje zuba
  • Lagana i bezbolna sanacija kod velikih karijesa

Postoje također i zlatni inlay, onlay i overlay ispuni imaju dodatnu prednost u odnosu na keramičke: Mogu se umetnuti u još tanjem sloju, što još više čuva zub od brušenja. Uz to, zlato se pod pritiskom neprestano prilagođava, širi ili skuplja, ispunjavajući  potencijalne mikropukotine i smanjujući tako mogućnost razvoja karijesa na popravljenom zubu.

Popravci zuba mogu biti:

  • Jednoplošni: kada popravljamo samo gornju plohu zuba.
  • Dvoplošni: kada popravljamo gornju i jednu bočnu plohu zuba.
  • Troplošni: kada je potrebno popraviti gornju i dvije bočne plohe zuba.

Bez obzira koliko je ploha zahvaćeno, zbog zagriza i međusobnih odnosa zuba o kojima ovisi i prijenos sila zagriza, važno je svaku plohu koja se nadomještava izmodelirati da oponaša prirodnu anatomiju zuba.
Današnji materijali za ispune nam svojom bojom također pomaže u oponašanju prirodnog zuba. To je osobito važno kod zubi koji se ističu pri osmijehu i razgovoru.

Zub ima pet ploha: gornju, dvije bočne te prednju i stražnju.

Iskustvo pokazuje da pacijenti najčešće na popravak zuba dolaze nakon što je zub već teže obolio od karijesa. U tom slučaju, što se pacijent ranije odluči na popravak zuba, to će ono biti lakše, a moguće komplikacije rjeđe.

Karijes

Karijes je jedna od najraširenijih bolesti današnjice. To je infektivna bolest koja nastaje djelovanjem kariogenih bakterija u usnoj šupljini.
Proizvod metabolizma kariogenih bakterija je kiselina koja uništava caklinu, dentin i na koncu unutrašnjost zuba, dovodeći do potpunog propadanja zuba.
Ukoliko reagiramo na vrijeme, možemo zub popraviti i spasiti od propadanja, međutim, dio zuba sigurno ćemo morati rekonstruirati ispunom ili plombom.

Danas još uvijek postoje brojne stomatološke ordinacije koje koriste amalgamske ili “crne” plombe. One su nekoć bile vrlo raširene. Zbog toga mnoge osobe i danas imaju “crne” zube, a u slučaju amalgamskih plombi na prednjim zubima, i sivkast ton osmijeha. Ovaj estetski problem danas je vrlo lako riješiti zamjenom starih, crnih plombi suvremenim, bijelim plombama.

Prednosti bijelih plombi

Postoji nekoliko prednosti suvremenog kompozitnog materijala koji koristimo za plombiranje.

  • Bojom i čvrstinom taj materijal u potpunosti nalikuje pravom zubu.
  • Kompozitnim materijal različitih je boja od kojih svaka oponaša prirodnu boju zuba, ali u različitim nijansama. Zahvaljujući tome možemo imitirati prirodan oblik zuba na kojem su brazde i kvržice.
  • Kompozitni materijal bijelih plombi ne sadržava metal. Sadržavanje metala, tj. žive, između ostalog, jedan je od glavnih razloga zašto su “crne” plombe došle na loš glas.

Osim toga, treba istaknuti da današnji kompozit spada u visokotehnološke materijale budući da je baziran na nano filtrima koji mu omogućuju niz superiornih osobina.

Jesu li “crne” plombe opasne za zdravlje?

Takozvane “crne” plombe izrađivale su se od smjese metala poput bakra, srebra, žive…
Drugi naziv za smjesu je “amalgam”. Otuda njihov službeni naziv, amalgamske plombe.

Stomatološka poliklinika Apolonija, Zagreb centar: metalni izgled i sastav stare amalgamske plombe.
Metalan izgled amalgamske plombe.

Medicinska znanost nedvojbeno upućuje na moguću štetnost žive u određenoj koncentraciji.

Primjenom tih saznanja na stomatologiju  očekivano je nastala preporuka zamijeniti metalne plombe kompozitnima.

To, ipak, treba činiti u okviru valjanih razloga tj. zdravstvenih indikacija. Primjerice, ako se amalgamska plomba ošteti ili zbog drugog razloga nije u stanju zaštititi zub.

To je, ujedno, najčešći razlog zamjene amalgamskog ispuna. On se, naime, za zub veže samo mehanički, za razliku od kompozita koji se veže i mehanički i kemijski.

Estetski ispun

Ako i nema zdravstvene indikacije za zamjenu amalgamske plombe bijelom, kada je riječ o regiji osmijeha svakako se isplati razmisliti o zamjeni iz estetskih razloga.

Ukoliko u prednjim zubima imate crne plombe oni neće propuštati svjetlost, a sam zub može izgledati potamnjelo i sivkasto, nezdravo.

Kako je ranije rečeno, bijeli kompozitni materijal omogućuje reprodukciju detalja kakve prirodno nalazimo na zubu.

Kada se to kvalitetno učini, plombu možemo nazvati “estetskim ispunom“:

  • Oponaša prirodnu boju zuba.
  • Omogućuje oponašanje prirodnih karakteristika i oblika zuba.
  • Reflektira svjetlost kao prirodna caklina i dentin.

Drugim riječima, estetski ispun nećete razlikovati od prirodnog zuba.

Stomatološka poliklinika Apolonija, Zagreb centar: bijeli estetski ispun ne razlikuje se od prirodnog zuba, kako izgledom, tako ni čvrstinom.
Kada se kvalitetno napravi, estetski ispun ne razlikuje se od prirodnih zubi.

Endodontsko liječenje zuba

U slučaju zahvaćenosti zubne pulpe uz rekonstrukciju krune bit će potrebno napraviti i endodontsko liječenje zuba.

Kako zahvaćenost zubne pulpe najčešće znači i veći gubitak zubne krune, ali i zbog gubitka vitaliteta zuba, preostali dio zubne krune potrebno je zaštiti protetskom zubnom krunicom.

Više o endodontskom liječenju zuba pročitajte ovdje.

Pregled u poliklinici Apolonija rezervirajte putem poziva, WhatsAppa ili popunite kontakt formu.

+385 1 4883 800 +385 91 4883 800